+420 777 60 10 80

JAK VYBRAT STŘECHU

Tvar, struktura plochy střechy a její barevnost tvoří komplexní architektonický celek.

 

Při rozhodovaní o type střechy je nutné vzít do úvahy nejen estetické, ale aj funkční a ekonomické hledisko.

Poznáme dva základní typy střech: plochou a šikmou.

 

Šikmé střechy

 

Šikmá střecha byla a je nejběžnějším řešením zastřešení nejrůznějších typů obytných domů. Dnes mnohé rekonstrukce starších obytných domů, také i novostavby využívají podkroví na obytné nebo pracovní účely. Hlavní devizou šikmých střech je jejich větší odolnost proti povětrnostním vlivům. Díky svým tvarem je střecha méně vystavována nepřízni počasí, takže plášť je méně namáhán a vydrží delší dobu. Negativem jsou větší finanční náklady spojené s vytvořením projektu a instalací krovu. Na druhé straně však uživatel získá doplňkové obytné prostory. Ty jsou ale možné pouze při střeše s větší střešní plochou.

 

Ploché střechy

 

Jelikož v případě ploché střechy není nutná investice do konstrukce krovu, je takový typ finančně méně náročný. Nespornou výhodou je i menší plocha, kterou je nutné zaizolovat, a tím i utěsnit tepelný plášť. Díky tomu se šetří energií určenou na vytápění. Prostor pod střechou se tak využívá efektivněji.

 

Jakou krytinu na střechu?

 

Výběr střešní krytiny není náhodný. Při výběru je třeba znát možnosti domu, jeho základy i to, z čeho jsou vyrobeny obvodové zdi. Podle toho posuzujeme i hmotnost střechy, kterou dům unese.

 

Pálená a betonová krytina

 

Pálená střešní krytina je jedna z nejrozšířenějších střešních krytin s dlouholetou tradicí. Vyrábí se z přírodních materiálů - hlíny, jílu, přísad a vody. Přírodní složení zaručuje barevnou stálost přírodních i povrchově upravovaných tašek. Její největší předností je její odolnost i před extrémními povětrnostními podmínkami. To platí i při nízkých teplotách. Je totiž i mrazuvzdorná, nehořlavá a ohnivzdorná. Životnost střechy se pohybuje až na úrovni 80 až 100 let. Záruka na keramické tašky je asi 30 let.

 

Betonové střešní krytiny se vyrábějí z portlandského cementu, křemičitého písku, vody a pigmentů oxidu železa. Díky těmto materiálům dosahuje střešní krytina potřebné vlastnosti, například únosnost, nasákavost, nehořlavost a rozměrovou stálost. Výrobci na tento typ střešní krytiny poskytují záruku v průměru 30 let. Její skutečná životnost se pohybuje na úrovni pálené krytiny.

 

 

Asfaltové a vláknocementové krytiny (eternitové)

 

Zatímco v minulosti se používaly šindele ze dřeva nebo kamene, dnes se dostává do popředí modernější materiál - asfalt. Jeho hlavní předností je nízká hmotnost, dobrá tvarovatelnost a bezhlučnost. Díky tomu se tento typ střešní krytiny používá zejména na členité střechy se sklonem od 10 °. Využívají se i při rekonstrukcích, protože nové šindele se dají ukládat na staré.

 

Vláknocementová krytina se vyrábí z cementu, buničiny, umělých vláken a přísad. Díky své nízké hmotnosti je vhodná na všechny typy šikmých střech. Mezi její pozitiva patří odolnost proti oděru a dlouhá životnost, která se pohybuje na úrovni 30 let.

 

 

Plechová střecha

 

Moderní plechové střechy představují efektivní řešení střechy v případě nejen novostaveb, ale i starších obytných domů. Nejčastěji se vyrábějí z oceli, hliníku, mědi nebo zinku. Jako velký problém střechy se tradičně vnímala její hlučnost. Dnes se však plechové krytiny vyrábějí tvarově i materiálově preciznější, takže tento problém je eliminován. Největší devizou plechových střech je hmotnost. Proto se používají nejen na novostavbách, ale i při rekonstrukcích starších domů.

PARTNEŘI

střechy vysočina
střechy vysočina
střechy vysočina
střechy vysočina
střechy vysočina
střechy vysočina
střechy vysočina

HLAVNÍ MENU

SLUŽBY KTERÉ POSKYTUJEME

STŘECHY JANKO

střechy janko

© 2014 STŘECHY JANKO - Martin Janko

Tvorba webových stránek | Design by PabyProduction™